+421 905 187 230 interierhrou@dkstyle.eu

INTERIÉR HROU.sk

MATERIÁLY

$

ŠKÁROVKY A BIODOSKY

Biodoska a Škárovka je síce nový názov, ale princíp lepenia dreva pozdĺžne a priečne poznajú ľudia tisíce rokov. Lepením minimalizujeme zle vlastnosti dreva. Rozdiel je v lepení dreva, biodoska je lepená pozdĺžne a škárovka priečne. Biodoska je trojvrstvová lepená doska, ktorá má dve pozdĺžne vrstvy a jednu kolmú na ne. Stredná vrstva nie je pohľadová, je len výplňou. Pri biodoske, je stredná vrstva robená z materiálu nižšej kvality. Obe vrchné strany z kvalitného dreva. Pohľadovo vyzerá ako autentický jednoliaty masív. Biodoska Škárovka je z pohľadu ekológie a miery prírodného produktu na prvom mieste, pretože sa skladá z najväčšieho objemu dreva k lepidlu v porovnaní s ďalšími drevenými plošnými materiálmi

Použitie: materiál sa používa na výrobu nábytku, skriniek, stolov, schodov aj obkladov.
Výhody: tvarová stálosť, lebo je špeciálne lepený, tak aby nepraskal a nepracoval

$

PREGLEJKA

Preglejka sa v poslednej dobe stáva obľúbeným materiálom výrobcov a architektov. Da sa zakomponovať do priečok drevostavieb, interiéru a nábytku, rovnako sa používa aj v automobilovom, lodnom, leteckom a stavebnom priemysle. Pri preglejke vieme dosiahnuť najlepšie vlastnosti, v tvarovej stálosti, v ohybe, v rozmerovej stálosti a v rovinnosti, pretože je lepený desiatkami tenkých vrstiev. Niektorí výrobcovia preglejku volajú metal wood, pretože je natoľko pevná, že sa používa namiesto kovových súčiastok, pretože je pevná a pruží, kým súčiastky zo zliatín kovu môžu v niektorých prípadoch prasknúť. Biodoska sa pod tlakom môže zlomiť, ale preglejka sa ohne a vráti naspäť. Obsahuje síce najviac lepidla v porovnaní s ostatnými drevenými plošnými materiálmi, ale má najväčšie využitie.Preglejku môžeme stále pokladať za materiál, ktorý je masívny, aj napriek tomu, že je v nej použité najväčšie množstvo lepidla. Preglejka sa vyrába surová alebo potiahnutá fóliou.

Použitie: materiál sa používa na výrobu nábytku, podláh aj obkladov.
Výhody: tvarová a rozmerová stálosť, ohyb materiálu, čiastočná vodeodolnosť

$

SKLO

– číre, matné, farebné
$

HLINÍK

$

LAŤOVKA

Je to materiál veľmi podobný biodoske a škárovke, tiež z lepeného dreva. No na jeho povrchu je 1-2,5mm lúpaná dyha. Jadro laťovky je napríklad zo smreku, ale dyha navrchu môže byť z brezy, topoľa, buku atď. Základný rozdiel medzi laťovkou a biodoskou je, že laťovka je konštrukčný materiál, ktorý sa bude ďalej spracovávať. Miera efektivity využitia drevnej suroviny je veľká, pretože sa využíva maximálne množstvo dreva s minimálnym odpadom. Odyhovaná latovka je samozrejme lacnejšia a porovnateľne tvarovo stála ako biodoska. Opäť ide o princíp vrstvenia. Výhodou oproti biodoske je, že si ju môžete dať odýhovať rôznou drevinou. Napríklad aj v prípade drahších drevín,(orech, čerešňa javor) kde by cena škárovky i biodosky z tejto dreviny bola podstatne vyššia, si ju môžete dovoliť. Samozrejme, pod pohľadovú finálnu časť sa môže použiť aj MDF doska. Používa sa na priečne a pozdĺžne lepenie okrasnej dýhy. Stáva sa aj to, že vy vidíte dyhu, ale vo vnútri je drevotrieska…

Použitie: materiál sa používa na výrobu nábytku, skriniek, stolov, schodov aj obkladov.
Výhody: tvarová stálosť, nižšia cena oproti biodoske a škárovke, nižšia váha oproti drevotrieske

$

DREVOTRIESKA (DTD, LDTD)

– laminovaná (cca v 100 otieňoch) použivaná najmä na nábytok a vstavané skrine
– dyhovaná
$

MDF a HDF

– MDF a HDF drevovláknité dosky sú plnohodnotnou a multifukčnou alternatívou masívneho dreva. Rozdiel medzi MDF a HDF je len v hustote.

Výhody: rôzne možnosti povrchovej úpravy, ľahká opracovateľnosť a nízka cena
Použitie: výroba nábytku a vnútorného vybavenia

$

HPL LAMINÁT

– HPL laminát je materiál vyrobený lisovaním vrstiev podkladového ppaiera prekladaného živicou za použitia vysokého tlaku a teploty.

Výhody: vysoká odolnosť proti vlhkosti
Použitie: zástena kuchynskej linky