+421 905 187 230 interierhrou@dkstyle.eu

Interiérový dizajn? Čo znamená toľko používané slovné spojenie? Naviac, v praxi sa štýly prelínajú a kombinujú.Vybavenie a celkový vzhľad domácnosti môže mať mnoho foriem a väčšinou sa nejedná o jeden čistý štýl. Naopak niektoré sú vzájomne natoľko odlišné, že si veľa krát nevieme predstaviť ich spojenie v rámci jednej domácnosti, nie ešte v jednej miestnosti. Základné delenie interiérových trendov je možné zhrnúť do štyroch kategórií: formálny, ležérny, štýly 21. storočia a retro. Tieto potom ďalej zahŕňajú mnoho konkrétnych podštýlov. V tomto kontexte vynecháme také, ktoré slovenského užívateľa príliš nenadchnú a hodí sa skôr na anglický vidiek či americký juhozápad a zameriame sa na tie, ktoré sú našich krajinách naozaj uplatňované.

Klasický štýl

Klasický štýl je spolu s moderným v našich končinách asi najobľúbenejší. Tento štýl zahŕňa nábytok z masívneho dreva, neutrálne farby, dlhú životnosť a kvalitu. Okrem farby dreva je pre tento štýl typická biela, hnedá, béžová či bordová. Rozhodne nie je vystredný a nehodia sa k nemu prvky moderného štýlu. Závesy, koberce, či nenápadné dekorácie to sú prvky tohto štýlu.

Moderný štýl

Najuniverzálnejším zo všetkých je práve moderný štýl s čistým dizajnom vyznačujúci sa jemnými farebnými tónmi, ostrými líniami a hladkými plochami. Tie čerpá z materiálov ako je drevo, oceľ a sklo. Jednoduchosť, zväčša minimalizmus, minimum doplnkov a čo najmenej farieb a kontrastov, to predovšetkým vystihuje modernu v interiéri.

Štýl filozofie “Zen”

Aziati, vrátane Japoncov, sú známi svojou životnou filozofiou „menej je viac”, ktorá sa premieta aj do vzhľadu domácností. Využitie prírodných materiálov ako je dub, bambus, jaseň a organických farbív pomáha vytvárať pokojnú atmosféru miestnosti. Všetko dokresľujú jednoduché geometrické línie v spojení s nepravidelnosťou predmetov prírodného pôvodu (efektné kontrasty).

Minimalizmus

Koncept minimalizmu nadväzuje na japonské interiérové smery a filozofiu Zen. Prehlbuje mnohé ich aspekty. Paleta volených farieb v zásade zahŕňa neutrálne tóny, až strohé (napríklad klasická čierna s bielou vždy urobí svoju službu), zariadenie nábytkom spočíva v čo najväčšej jednoduchosti, absentujú dekoračné predmety. Pravidlo znie: otvorené nezaplnené priestory, funkčnosť zariadenia a celým priestorom prestupujúce čisté línie a tvary.

Urbanistický štýl

Mestský štýl bývania je možné zaradiť k moderným štýlom. Experimentuje s rozmanitými, neobvyklými materiálmi, rovnako ako štýl priemyselný, ktorý je možné považovať za jeho „mentora”. Avšak s tým rozdielom, že urbanizmus vkladá esteticky výrazné kusy do otvorených priestorov a snaží sa o ich vhodnú kompozíciu v priestore, ktorý inak ovládajú svetlé farby použité napríklad na kobercoch a stenách. Priestor v konečnom výsledku pôsobí uhladenejším dojmom s efektným kontrastom v podobe umeleckých elementov.

Škandinávsky štýl

Dizajn, ktorý je možné považovať za bratranca minimalizmu je ten, ktorý k nám prišiel zo škandinávskeho polostrova. Mnohí si ho spájajú s celosvetovo rozšíreným obchodným reťazcom Ikea, avšak vedzte, že ponúka viac než to. Za jeho hlavné rysy je možné považovať ladné línie, častejšie používa svetlé farby a vyznačuje sa udržiavaním rovnováhy medzi organickými a syntetickými materiálmi. „Severský” nábytok je jednoduchý a funkčný, využíva tzv. Bauhaus princípov a apeluje na trend udržateľného rozvoja. Doplnky z vlny, skla, jemného dreva či tenkého kovu potom vytvárajú pôsobivý a v skutočnosti aj extrémne populárny štýl.

Industriálny štýl

Jedná sa o jeden z najobľúbenejších interiérových štýlov dnešnej doby. Priemyslový dekor je bohato aplikovaný nielen v domácnostiach, ale aj v kaviarňach, či dokonca kanceláriách mnohých firemných start-upov. Exponované tehlové múry, betónové dekorácie, oceľové doplnky, patinovaný drevený nábytok, ozdobné prvky v podobe potrubia, osvetlenie vo farebných odtieňoch medi či mosadze…To všetko a oveľa viac zahŕňa tvz. industriál. Je už na samotnom užívateľovi, či sa tomuto štýlu poddá úplne a zvolí prostý, až neotesaný, surový dekor, alebo či preferuje iba náznaky vo forme šik priemyslových atribútov (napríklad osvetlenie v podobe nízko zvesených odhalených žiaroviek).

Americký štýl 60 rokov

Tento štýl čerpajúci, ako samotný názov naznačuje, z povojnového obdobia, vznikol v USA ako revolta voči tradičným interiérovým vzhľadom. Veľmi typické je použitie materiálov ako plast, drevená preglejka a hliník. Nábytok z nich vyrobený sa vyznačuje príjemnou cenou a všestrannou využiteľnosťou. Farebná paleta čerpá hlavne z odtieňov oranžovej, žltej, hnedej a zelenej. Interiéri, ktoré sú čisto v zariadené podľa tohto smeru vyžarujú určitú nostalgiu.

Provensálsky štýl

Veľmi romantický vzhľad interiéru využíva pastelové farby pripomínajúce krajinu južného Francúzska. Mnohí si ho spájajú hlavne s levanduľovými dekoráciami a odtieňmi fialovej, ale on zahŕňa oveľa viac. Je možné ním zariadiť celú miestnosť. Jedná sa o značne ozdobný koncept, využíva kvetinových vzorov a háčkovaných predmetov (preto sa často prelína s tzv. vidieckym štýlom). Nábytok plní v rovnakej miere funkciu úložného priestoru aj dekoračného prvku. Je často patinovaný, vyrezávaný, s presklenými vitrínami odhaľujúcimi tradičný kuchynský riad. Typickými kúskami je teda kredenc „po babke” alebo truhla „čerstvo znesená z povaly a plná starožitných pokladov”. A samozrejmosťou je mnoho ozdôb, veľké množstvo bytových textílií apod.

Námornícky štýl

Interiéry navrhnuté v námorníckom, príp. pobrežnom štýle napodobujú atmosféru, ktorou disponujú domy na pláži. Biele a tmavo modrá farba, pásikové vzory, doplnky v podobe mušlí, kotvy či drevený patinovaný nábytok hovorí za všetko. Interiér nadchne sviežosťou a ľahkosťou. Len pozor na gýč, na dosiahnutie zaujímavého efektu stačí len pár detailov.

Stredomorský štýl

Štýl stredomorský čerpá inšpiráciu z juhoeurópskych krajín. Každá z nich je špecifická konkrétnymi farbami a motívmi. Toskánsko miluje tlmené farby zeme, teda béžovú, oranžovú, hnedú, preferuje prírodné materiály ako je kameň na obloženie múrov, keramickú dlažbu na podlahy alebo drevené trámy prestupujúce miestnosťami. Grécko aplikuje kobaltovú modrú a pásiky, motívy s korytnačkami či napodobeniny antického stĺporadia. Španielsko využíva všadeprítomnú červenožltú mozaiku, umiestňuje marocký nábytok alebo pokladá terakotovú dlažbu. Tieto štýly spolu spája blankytne modrá farba mora, iskrivý odraz slnka na jeho povrchu a všadeprítomné kvety.

Štýl “Vintage”

Vintage interiéry sú spojením retra a moderného dizajnu. Sú všestranné, či už hľadáte pôvab alebo ráz, obidvoje je možné. Priestor moderného štýlu jednoducho ozvláštnite niektorým úderným vintage kúskom, napríklad komodou či lampou, ktoré nebudú splývať s tradičným vybavením. Základné motto znie: ponechajte danému kúsku priestor k tomu, aby sa stal stredobodom miestnosti a vtipne tak doplnil inak konzervatívny interiér.

Art Deco štýl

Koncept art deco sa zrodil v 20. rokoch minulého storočia a vyznačuje sa elegantnými kompozíciami s odvážnymi prvkami. Nesie rysy kubizmu, futurizmu a secesie. Interiér je zdobený lesklým chromovaným či mosadzným kovaním, lakovaným drevom a sklenenými alebo zrkadlovými elementmi.

Bohémsky štýl

Bohémsky dekor je možné jednoducho popísať dvomi slovami: bezstarostnosť a avantgarda. Kreatívne aplikuje bohaté vzory, živé farby (hlavne tóny červenej a fialovej). Kľúčom k úspechu je starostlivá prezentácia zdanlivo ležérneho, pritom však cieľavedomého neporiadku. V módnom biznise by tento štýl zrejme dostal nálepku „hipster”. Vybavenie sa skladá napríklad z etno ozdôb, textilných dekoračných prvkov, využíva zvieracie kože aj kovové materiály. Bohémsky štýl zvyčajne vyjadruje osobnú nekonvenčnú filozofiu majiteľa bytu a preto sa vyznačuje jedinečnosťou a dobrodružným nábojom.

Vlastný štýl

Tento druh nenájdete v žiadnej učebnici interiérového dizajnu. Môže to byť aj mix všetkých štýlov a druhov, takzvaný elektrický štýl alebo štýl gýčový. Napriek tomu sa vám páči a my vám ho radi vyrobíme.